ابزار وبمستر

نخستین باتری جهان

نخستین باتری جهان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

از قرن نوزدهم میلادی تاكنون، «الكساندر ولتا» به عنوان مخترع باتری معرفی شده است، حال آن كه یافته‌های باستان شناسی در مناطقی از ایران و عراق نشان داده است كه حدود دو هزار سال پیش از «ولتا» (200 سال قبل از میلاد مسیح)، باتری در ایران در دوره اشكانیان ساخته شده است.

به گزارش ایسنا، باتری اشكانیان كه با نام‌های «باتری پارتیان» و بعضا «باتری بغداد» در سطح جهان شناخته می‌شود، در سال 1936 توسط «ویلهلم كونیگ» در منطقه «خواجه ربو» در نزدیكی بغداد ـ حوالی شهر باستانی تیسفون ـ كشف شد.

فرضیات ارایه شده در زمینه‌ یافته‌های باستان شناسان همگی بر این مطلب صحه گذاشته‌اند كه این مجموعه در راستای كاربردهای الكتروشیمیایی از جمله آبكاری فلزات ساخته شده كه كشف ظروف آبكاری شده در حوالی محل كشف این باتری، موئدی بر این مطلب است؛ یافته‌ای كه به نوبه خود از یك جهش علمی تاریخی حكایت دارد.

 
 
 


 وی با بیان این كه محلولهای سیانید طلا به سادگی در هزاران سال پیش تولید می‌شده‌اند، تصریح كرد: دیگر بررسی‌ها نشان داده‌اند كه سیانید طلا را می‌توان هنگام شكل دهی طلا به صورت ورق از طریق چكش كاری ورق‌های طلا بین زبانه‌های چرمی تهیه كرد، علاوه بر این، امكان دارد كه زرگران اشكانی طلا را از طریق هسته‌های خرد شده میوه‌ها درون مایعات در حال هوا دهی تصفیه می‌كرده‌اند. با چنین تصفیه‌ای یكی از تركیبات میوه به نام «آمیگدالین» یون‌های سیانید را به صورت هیدرولیتیك جدا می‌كند؛ بنابراین، طلا كه با جریان هوا در حال تحرك است، اكسید شده و تولید سیانید طلا می‌كند.

در این ارتباط، فهرستی از محصولات كشاورزی تهیه شده است، كه دربردارنده مقادیر قابل توجهی تركیب سیانید هستند.

طاهری نجف‌آبادی درباره فرضیه كاربرد پزشكی گفت: در تمدن بین‌النهرین پزشكان بسیار ماهری زندگی می‌كردند كه گاهی به جادوگری نیز مشغول بوده‌اند. در این دوره، طب عمدتا به تجویز دارو متكی بود و از سوزن برای انتقال دارو به بدن استفاده می‌شده است كه یافته شدن سوزن‌های برنزی و آهنی در كنار این باتری‌ها دلیلی بر این مدعاست . شاهد دیگر این كه یونانیان و رومیان از ماهی برقی برای بی‌حس كردن و تخفیف درد استفاده می‌كردند.

استفاده از این نوع ماهی برای كاهش درد و به ویژه‌ نقرس پا حدود سال 47 تا 48 میلادی به ثبت رسیده است. نكته اصلی در این مداوا، استفاده از جرقه‌های 
الكتریكی كوچكی است كه این ماهی تولید می‌كند كه احتمال استفاده از جریانالكتریكی باتری را برای تخفیف درد عملی‌تر می‌كند.

یكی از دانشجویان مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف به تازگی با ساخت مدلی واقعی از پیل اشكانی بر پایه یافته‌های باستان‌‌شناسی و شبیه‌سازی اجزای گوناگون آن، كارآیی این باتری را در تولید جریان الكتریكی به طور عملی تست كرده و به نمایش گذاشته است.

امین طاهری نجف آبادی درباره پیل اشكانی و شواهد تاریخی درباره كاربری آن گفت: باتری كشف شده شامل یك كوزه سفالی تخم‌مرغی شكل به ارتفاع 14، قطر 8 و دهانه 3 / 3 سانتیمتر است كه یك میله آهنی به طول 5 / 7 سانتیمتر به صورت عمودی در بخش میانی آن است و نقش قطب منفی باتری (آند) را بر عهده دارد. پیرامون این میله آهنی یك استوانه مسی به طول 8 / 9 و قطر 6 / 2 سانتیمتر قرار گرفته كه به كمك قیر در جای خود محكم شده است. در بخش دهانه باتری از قیر برای آب بندی باتری استفاده شده است.

عضو انجمن فن‌آوری‌های بومی ایران خاطرنشان كرد: كشف این اشیا، باستان شناسان را به بررسی فرضیات موجود برای این اشیا برانگیخت كه منجر به ارایه فرضیاتی درباره كاربرد این مجموعه جهت تولید جریان الكتریكی (فرضیه منبع نیرو)، آبكاری طلا بر دیگر فلزات (فرضیه آبكاری طلا) و استفاده در درمان امراض با شوك الكتریكی (فرضیه كاربرد پزشكی) شده كه همگی مؤید كاربری این مجموعه در مصارف الكتروشیمیایی است.

وی كه در تحقیقات خود هر سه فرضیه را بررسی كرده است، درباره فرضیه استفاده از پیل اشكانی به عنوان منبع نیرو گفت: برای بررسی این نظریه، نخست لازم است، عملكرد یك سل گالوانی را بررسی كنیم. آرایش میله‌های آهنی و استوانه مسی تشكیل سل گالوانی را می‌دهد كه در آن میله آهنی‌اند و استوانه مسی كاتد است. احتمالا كوزه سفالی تنها برای نگهداری این مجموعه به صورت عمودی بوده است، با اتصال دو الكترود به یكدیگر و پركردن استوانه مسی با یك الكترولیت مناسب چنین ساختاری قادر به تولید جریان الكتریكی است.

 


طاهری نجف‌آبادی در پاسخ به این پرسش كه پارتیان چگونه میله آهنی و استوانه مسی را به هم وصل كرده و از چهمحلول الكترولیتی استفاده می‌كرده‌اند، گفت: آنچنان كه توسط باستان شناسان گزارش شده است، میله‌های سیمی شكل برنزی یا آهنی كه در نزدیكی محل مورد بررسی یافت شده‌اند، می‌توانسته‌اند نقش اتصال را بازی كنند. درباره الكترولیت احتمالی هم در طول زمان محققان و نظریه‌پردازان گزینه‌های بسیاری را پیشنهاد داده‌اند كه محلول‌های مس، سركه، شراب و آبلیمو در زمره این حدسیات هستند.

با در نظر گرفتن این واقعیت كه استیك اسید و سیتریك اسید به خوبی برای آنها شناخته شده بوده است، می‌توان فرض كرد كه احتمالا از این محلولها استفاده می‌شده است.

وی در پاسخ به این كه چنین باتری با تكنولوژی آن زمان قادر به تولید چه میزان ولتاژ و جریان الكتریكی بوده است، اظهار كرد: ولتاژی كه در سل گالوانی ایجاد می‌شود، توسط تفاوت بین پتانسیل‌های نرمال الكترودهای به كار رفته مشخص می‌شود كه بنا بر تعریف، مقدار آن برابر است با تفاضل پتانسیل نرمال كاتد و پتانسیل نرمال آند. چون پتانسیل نرمال مس 35/0 ولت و پتانسیل نرمال آهن 44 / 0 ولت است، پس به صورت تئوری ولتاژ باتری اشكانیان مقداری برابر 79/0 ولت است، اما با آزمایش‌های انجام شده به كمك باتری شبیه سازی شده پارت‌ها و استفاده از محلول‌های الكترولیت گوناگون نشان داده شده كه چنین باتری‌ای تنها قادر است ولتاژ 5/0 ولت را تولید كند. جریان الكتریكی به دست آمده از این باتری هم در حدود چند میلی آمپر است.
 
Tags: ,

درباره ما

تورنادو تخصصی ترین مجموعه فروش و خدمات پس از فروش در زمینه انواع باتری ایرانی و خارجی در شرق کشور می باشد.

تماس با ما

 
مشهد - بولوار پیروزی نرسیده به پیروزی 35 باتری تورنادو پلاک 223 
051-38833660   -   051-38704035
 
فکس: 38826571-051

ساعت کاری

7روز هفته پاسخگوی شماهستیم..

  • شنبه تا پنجشنبه: 8صبح تا 9 شب
  • جمعه: 9 صبح تا 1 ظهر